Ekonomi

Ekim ayında memurlara zam yolda

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte ekim ayında emekli maaşlarına zam yapılması bekleniyor.

Asgari ücretin 11 bin 400 lira, en düşük memur maaşının ise 22 bin lirayı aşması nedeniyle emeklilerin gözü emekli maaşı artışlarına çevrildi. Temmuz ayında emeklilere yapılan yüzde 25’lik artışın emekli maaşı 7 bin 500 liranın altında olanlara yansımaması üzerine birçok emeklinin beklentisi karşılanmadı ve ek zam beklentisi başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son Kabine toplantısının ardından emeklilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’ndeki genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, “Emeklilerimizden gelen şikâyetlerin farkındayız. Yıl sonuna kadar gerekli adımları atacağız. Bakanlığımız da konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Memurlarımız bu zamları alırken emeklilerimizin hiçbir şey almaması mümkün değil. Umarım onlar da bundan yararlanır.” Sizi memnun edecek adımları atacağız” dedi.

Bakan Işıkhan’dan zam açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli maaşlarına ilişkin yeni düzenleme için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emeklilerle ilgili talimatını aldıklarını ve göreve başladıklarını belirterek, “Bugüne kadar ne emeklilerimizin ne de diğer vatandaşlarımızın taleplerine kayıtsız kalmadık, bundan sonra da öyle kalmayacağız. Tüm imkanlarımızı hatta daha fazlasını kullanarak gereğini yapacağımızı özellikle belirtmek isterim.” kurmak.

“Asgari emekli maaşının 10 lira olması bekleniyor”

Öte yandan Sosyal Güvenlik Baş Uzmanı İsa Karakaş, ekim ayında emekli maaşının taban fiyatında kademeli bir artış olabileceğinin altını çizdi. Karakaş, “Ekim ayında zam olursa bu artış sadece maaşı 7 bin 500 liranın altında olan emekliler için geçerli olacak. Dolayısıyla maaşı 7 bin 500 liranın üzerinde olan emeklilere zam yapılmayacağı yönünde beklentiler var” dedi. 1 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldığında diyebiliriz. “Meclis’e sunulacak torba yasada taban maaşlara 7 bin 500 liralık zam yapılacak” dedi.

Haziran ayına baktığımızda taban fiyatın 8 bin 500, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 lira, en düşük emekli maaşının ise asgari ücretin yüzde 88’ine tekabül ettiğini vurgulayan Karakaş, “Bundan yola çıkarak şunu düşündüğümüzde, asgari ücret şu anda 11 bin 400, en düşük emekli maaşı ise 7 bin 500 lira.” “Düşük emekli maaşının 10 lira civarında olması gerektiğini söyleyebiliriz” dedi.

Emekli maaşlarında yapılması planlanan artış için tüm gözler TBMM’nin açılacağı tarihte olacak. Bu nedenle çalışmaların ekim ayında tamamlanıp kasım ayında ilave artışların yapılması bekleniyor. – ANKARA

haberyazihan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu