Teknoloji

Çin’in silahlı köpek robotu dünyaya meydan okudu

Toyota, Xiaomi veya diğer teknoloji şirketleri çok uzun zamandır robot teknolojileri üzerinde çalışıyor ancak bunlar deneysel çalışmalardan veya çocuklara eğlence olsun diye üretilen takla atan köpekçiklerden ileri gidemiyor. ABD’de Boston Dyamics’in Pentagon desteğiyle geliştirdiği 4 ayaklı robot köpekler ise hem sivil alanda hem de askeri alanda dikkat çekmeyi başarıyor.

Çin’in muhtemelen endüstriyel casuslukla sırlarını ele geçirdiği bu Boston Dynamics robot köpeklerinin benzeri olan Go2 robotları şimdi Çin’in askeri tatbikatında sağa sola ateş ederken görüntülendiler.

Yeni video, robot asker köpeği Go2’nin düşünülenden çok daha yetenekli olduğunu gösteriyor.

Köpek engellerin üzerinden atlıyor, zıplıyor, bina temizleme görevlerinde üzerindeki silahla önden gidip keşif yapıyor, düşmanla karşılaştığında “vurulup ölme” endişesi olmadan koridorların köşesinden dönüyor ve elbette büyük bir isabetle hedeflere ateş açıyor.

Bu tür robot teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla artık daha az “insan” askerle ama daha ölümcül robot askerlerle yapılacağı yeni bir savaş doktirininin hayata geçeceğini tahmin etmek zor değil. O çağın başlangıç günlerine şahitlik ediyor olabiliriz.

haberkarayazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu