Ekonomi

UBS Avrupa Hisse Senetlerini ABD Hisse Senetlerine Tercih Ediyor

UBS analistleri Avrupa hisse senetleri konusunda Amerika Birleşik Devletleri’ndekilere kıyasla daha iyimser. Avrupa’nın hem güçlü ekonomik büyüme hem de Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarını düşürmesiyle karakterize edilen olumlu ekonomik koşullar dönemi yaşayabileceğini öngörüyorlar.

Buna karşılık, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını uzun bir süre yüksek tutması muhtemeldir. UBS’in “Market Cookbook” analizine göre, bu ekonomik durum Avrupa’da özellikle belirli sektörlerdeki hisse senetleri için daha avantajlı olabilir.

Rapor ayrıca Avrupa hisse senedi piyasalarında hedeflenen birkaç yatırım stratejisine de işaret ediyor.

Gelecek vaat eden sektörlerden biri Birleşik Krallık’taki küçük ve orta ölçekli şirketlerden (UK SMIDs) oluşuyor. Bu şirketler, Birleşik Krallık’ta 2016 yılında yapılan ve Brexit olarak bilinen Avrupa Birliği’nden ayrılma oylamasından bu yana iyi bir performans göstermedi ve değerleri tam olarak toparlanamadı.

Bununla birlikte UBS, vergilerdeki son indirimlerin, faiz oranlarında gelecekteki düşüş potansiyelinin ve hükümet harcamalarının artması ve Avrupa Birliği ile daha fazla politika uyumu şansının Birleşik Krallık SMID’lerini cazip bir yatırım haline getirdiğini belirtiyor. Kârların artacağı beklentisiyle UBS, bu hisse senetlerini makul bir fiyatla büyüme fırsatı olarak görüyor.

UBS’in umut verici bulduğu bir diğer sektör de Avrupalı kamu hizmeti şirketleri. Kazançların azaldığı on yılın ardından bu sektörde olumlu bir değişim yaşanması bekleniyor. UBS, daha yüksek yatırımlar, gelir artışları ve düzenlemelerle belirlenen istikrarlı kâr marjları sayesinde kazançlarda üst tek haneli yüzde aralığında güçlü bir büyüme öngörüyor. Sektörün beklenen büyümesine kıyasla mevcut düşük fiyatı, onu yatırımcılar için özellikle cazip kılıyor.

Savunma sanayi de UBS’in dikkatini çekiyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma başladığından beri, Avrupalı savunma şirketleri Amerikan yapay zeka (AI) şirketlerinden daha iyi performans gösterdi.

UBS, gıda ve temel ürünler perakende sektöründeki şirketler yerine Avrupalı medya şirketlerine yatırım yapmayı tercih ediyor. İyileşen ekonomiyle birlikte Avrupalı medya şirketlerinin, artan reklam gelirlerinden ve müzik akışı hizmetlerinin artan popülaritesinden faydalanarak iyi performans göstermesi muhtemeldir.

Son olarak, sadece Avrupa ile ilgili olmasa da, UBS altın madenciliği yapan şirketlere yatırım yapılmasını öneriyor. Analizleri, altın madenciliği şirketlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde “stagflasyon” olarak bilinen enflasyonla birlikte durgun ekonomik büyümenin yaşandığı olası bir durumdan kazanç sağlayabileceğini öne sürüyor. Bu potansiyel kazanç, Çin’de devam eden altın alımları tarafından da destekleniyor.

Bu makale AI’nin yardımıyla hazırlanmış ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

gordes-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu