Haber

Yunanistan’dan ‘altın vize’ için gereken yatırım miktarını artırma kararı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, yabancılara 250 bin euro (yaklaşık 8,2 milyon lira) değerindeki mülk karşılığında 5 yıllık yenilenebilir oturma izni verilmesini sağlayan ‘altın vize’ uygulamasında değişiklik yapılacağını duyurdu. ülke.

Reuters’in haberine göre, 2014 yılında yürürlüğe giren ‘altın vize’de planlanan değişiklikle gayrimenkul talebinin yüksek olduğu şehir ve adalarda yabancıların asgari yatırım şartı 800 bin euroya çıkarılacak.

‘SINIR 800 BİN AVRO’YA ULAŞABİLİR’

Geçtiğimiz yıl başkent Atina ve ikinci büyük şehir Selanik’in bazı mahalleleri ile Mikonos ve Santorini adalarında bu limit 500 bin avroya çıkarıldı. 9 Şubat Cuma günü parlamentoda konuşan Yeni Demokrasi (YD) lideri ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis, hükümetin bazı bölgelerde bu miktarı biraz daha artırmayı düşündüğünü söyledi. Miçotakis bunların hangi bölgeler olduğuna ilişkin ayrıntı vermedi.

Mitsotakis, “Bunu Maliye Bakanı ile görüşüyoruz; çok yakında bir açıklama yapabileceğimize inanıyorum: Altın vize yatırımları eşiğinde önemli bir artış daha düşünüyoruz.” dedi. Başbakan sınır maliyetinin 800 bin avroyu bulabileceğini söyledi.

AVUSTRALYA ‘ALTIN ​​VİZE’ BAŞVURUSUNU KALDIRDI

Resmi rakamlara göre Yunanistan, 2018 yılından bu yana 17.500’den fazla ‘altın vize’ verdi. Bu kişilerin yüzde 61’i Çin vatandaşıydı. Yunanistan’da oturma izni veya vize almak, Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı verir.

Son olarak benzer bir uygulamaya sahip olan Avustralya, ‘altın vize’den yararlanan kişilerin yüzde 85’inin Çin vatandaşı olduğunu bildirerek, ‘yolsuzluk yapan’ yetkililer tarafından ‘yasadışı fon’ sağlamak amacıyla kullanıldığı gerekçesiyle eleştirilen programı kaldırdı. ülke.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu