Haber

Mimari Binalarda Yangın Güvenliği

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi ve Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı iş birliğiyle ‘Mimari Yapılarda Yangın Güvenliği’ eğitimi düzenledi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda meslek odalarının eğitim taleplerini yanıtsız bırakmıyor. Bu kapsamda İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi ve Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı (TÜYAK) iş birliği ile ‘Yangın Yönetmeliği Kapsamında Mimari Tasarımda Yangın Güvenliği’ eğitimi verildi.

 

GENİŞ KATILIM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen eğitimde Dr. Gökhan Balık konuşmacı olarak yer aldı. Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Osman Günler, IMO Kocaeli Şube Başkanı Ali Akgün, ilçe belediyelerindeki çalışanlar ve odaya bağlı mimarlar katıldı.

 

AKGÜN’DEN BÜYÜKŞEHİRLİYE TEŞEKKÜR

Programın açılış konuşmasını yapan IMO Kocaeli Şube Başkanı Ali Akgün, “Bugün değerli bir eğitim gerçekleştiriyoruz. Bize destek veren Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Yangın ciddi ekonomik kayıplara neden olan bir durum. • Yapı malzemelerinin ne kadar sağlam olduğunu bilerek, yangın durumunda kayıpları en aza indirmeliyiz.”

 

“YANGIN GÜVENLİĞİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Osman Günler, “Gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlar yapılarda bazı değişikliklere neden olabiliyor. Yangın yönetmeliği kapsamında son dönemlerde önemli sorunlar ve sıkıntılar yaşıyoruz. İtfaiyemize de bu konuda çok sayıda başvuru geliyor. Sene başında ilçe belediyeleri ve odalarının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Yangın yönetmeliği kapsamında yaşanan sorunların nasıl çözüleceği konusunda beyin fırtınası oluşturduk. Toplantılar yapılması ve gelişen teknoloji ile analiz önerilerinin aranması gerektiği konuşuldu. Büyükşehir Belediyesi olarak yangın güvenliğine büyük önem veriyoruz. Projeleri kontrol ederken proje aşamasındaki eksiklikleri de bu eğitimle birlikte tamamlayabileceğiz. Sonuç projeye yansıyacak” dedi.

 

MİMARİ TASARIMIN ÖNEMİ

Konuşmaların ardından TÜYAK Yönetmelik el kitabı yönetim kurulu üyesi Dr. Gökhan Balık, Mimari Yapılarda Yangın Güvenliği eğitimi verdi. Her yapıda yangın durumunda alınacak önlemlerin planlanması gerektiğini belirten Balık, mimari tasarım ve bina için seçilecek aktif ve pasif sistemler hakkında mimarları bilgilendirdi. Eğitim, öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere 2 oturumda gerçekleştirildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-turgutlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu