Haber

İran, İsrail’in aşırı sağcı bakanı Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını kınadı

İran, İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani’nin konuya ilişkin açıklaması bakanlığın internet sitesinde yayınlandı.

Olayı kınayan açıklamada, “Kudüs bir bütün olarak Filistin’in ebedi başkentidir ve öyle kalacaktır. Siyonist işgalcilerin bu şehre ve İslam mabetlerine art arda saldırıları onun gerçekliğini ve tarihsel durumunu değiştirmeyecektir.” terimler kullanıldı.

Ben-Gvir’in kışkırtıcı Aksa baskını

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, 21 Mayıs Pazar günü özel korumaları ve İsrail güçlerinin ağır savunması altında Harem-i Şerif’e girdi.

Ben-Gvir daha önce 3 Ocak’ta Mescid-i Aksa’ya girmiş ve bu eylemiyle 5 yıl sonra Mescid-i Aksa’ya giren ilk İsrailli Bakan olmuştu.

İsrail’in aşırı sağcı Bakanı Ben-Gvir’in bu saldırısı işgal altındaki Filistin topraklarında tepkiyle karşılandı ve tansiyon yükseldi.

Ben-Gvir’in provokatif eylemine başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, Filistin yönetimi ve Müslüman ülkelerden tepkiler geldi.

Kudüs İslami Vakıflar Kurumu’nun egemenliği ihlal ediliyor

İsrail ile Ürdün arasında imzalanan barış antlaşmasına göre, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Hazretler Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesinde bulunuyor. 26 Ekim 1994.

Ancak özellikle 2022’de İsrail’in tek taraflı kararı ve bazı Siyonist örgütlerin girişimleriyle Yahudilerin 2003 yılından itibaren İslami Vakıflar İdaresi’nin izni olmadan polis eskortuyla kutsal türbeye girmesiyle bu baskınlar sıklaştı.

Geçtiğimiz yılın Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlaller açısından en bariz yıl olduğunu açıklayan İslami Vakıflar İdaresi’nin verdiği bilgiye göre, 2022 yılı boyunca 48 binden fazla Yahudi fanatiği Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu