Haber

İngiltere ile Güney Afrika liderleri, sağlık, eğitim ve enerji konularını ele aldı

İngiltere’ye resmi ziyarette bulunan Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ile İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın görüşmesinde, yenilebilir güç, sürdürülebilir altyapı, sıhhat ve eğitim mevzuları ele alındı.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, Sunak’ın, İngiltere’ye devlet ziyaretinde bulunan Ramaphosa ile ikili görüşme gerçekleştirdiği ve bakanlar düzeyinde de toplantıların yapıldığı bildirildi.

İki liderin, görüşmede ülkeleri arasındaki derin ve tarihi bağlara değindiğine işaret edilen açıklamada, ikili ilişkilerin bir sonraki seviyeye taşınması gerektiği konusunda mutabık oldukları kaydedildi.

Sunak ve Ramaphosa’nın görüşmesinde ticari hususların da ele alındığına işaret edilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“(Liderler) ticaret konusunda, Adil Güç Geçiş Paydaşlığı üzerine inşa edilen yeşil hidrojen ve sürdürülebilir altyapı konusundaki iş birliğini güçlendirmenin yanı sıra ihracatı ve hizmetlere erişimi artırma fırsatlarını ele aldılar. Önderler ayrıyeten, İngiltere ve Güney Afrika’nın salgınlara hazırlıkları iyileştirmek ve gençlerin geleceğin mesleklerinde becerilerini artırmak için birlikte çalışmasını sağlayacak sağlık ve eğitime ilişkin yeni ikili anlaşmaları da doğruladı.”

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, İngiltere’ye yaptığı iki günlük ziyaret kapsamında, dün Kral 3. Charles ile bir ortaya gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu