Ekonomi

Almanya’nın giyim ihracatının üçte ikisi yeniden ihracattır

Almanya’nın giyim ihracatının üçte ikisinden fazlası “yeniden ihracat”tan oluşuyor.

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis), ülkenin giyim dış ticaretine ilişkin Ocak-Eylül dönemi verilerini açıkladı.

Buna göre Almanya’nın giyim ithalatı yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,1 azalarak 27,8 milyar euroya geriledi.

Giyim ihracatı yılın Ocak-Eylül döneminde yüzde 0,3 artışla 18,6 milyar euroya ulaştı.

Ülkenin giyim ihracatının yüzde 67,5’inin diğer ülkelerde üretilip hiçbir işleme tabi tutulmadan Almanya’dan ihraç edilmesi dikkat çekti.

Almanya’dan ihraç edilen giysiler çoğunlukla komşu ülkelere gidiyordu. Yılın Ocak-Eylül döneminde Polonya’ya giyim ihracatı yıllık yüzde 8,5 artışla 2,5 milyar avroya ulaştı.

Almanya’nın giyim ihracatının diğer önemli alıcıları ise 2,5 milyar euro ile İsviçre ve 2,3 milyar euro ile Avusturya oldu.

Bangladeş, Alman giyim ithalatının ana tedarikçisi olarak Çin’in yerini alma yolunda ilerliyor

Destatis verilerine göre Bangladeş, Almanya’nın giyim ithalatında ana tedarikçi olarak Çin’in yerini alma yolunda ilerliyor.

Almanya’ya yapılan toplam giyim ithalatında en önemli tedarikçi ülke ise 5,9 milyar euro ile Çin oldu. Çin’i 5,6 milyar avroyla Bangladeş ve 3,3 milyar avroyla Türkiye takip etti.

Bangladeş’ten yapılan giyim ithalatı son 10 yılda Alman pazarı için giderek daha önemli hale geldi. Almanya’nın giyim ithalatında Bangladeş’in toplam payı 2013 yılında yüzde 12,1 iken bu yılın Ocak-Eylül döneminde yüzde 20,3’e yükseldi.

haber-ayancik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu