Ekonomi

Ukrayna doğuda geri çekiliyor, ABD silahlarının hızlandırılmasını istiyor

Doğu cephesinde yaşanan son bir gelişmeye göre Ukrayna ordusu, Rus güçlerinin yoğunlaşması karşısında üç köyden geri çekildi. Ukrayna’nın en üst düzey komutanı Albay General Oleksandr Syrskyi Pazar günü yaptığı açıklamada Ukrayna birliklerinin Berdychi, Semenivka ve Novomykhailivka’nın batısındaki yeni mevzilere geçtiğini bildirdi. Bu köyler Şubat ayında Rus güçleri tarafından ele geçirilen Avdiivka kasabasının kuzey ve güneyindeki stratejik bölgelerde yer alıyor.

Saldırıda dört tugay görevlendiren Rusya’nın iddia ettiği taktiksel başarılara rağmen Syrskyi düşmanın önemli bir operasyonel avantaj elde edemediğini vurguladı. Yaşanan kayıplara karşılık olarak Ukrayna, etkilenen bölgelere yeni tugaylar gönderiyor.

Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Pazar günü ABD Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Hakeem Jeffries ile yaptığı görüşmede Patriot füze sistemlerine duyulan ihtiyacın altını çizerek uluslararası ortaklara Ukrayna’ya silah sevkiyatını hızlandırmaları için yeni bir çağrıda bulundu. Bu talep, bu hafta başında onaylanan ve Kiev’in durumu istikrara kavuşturmaya yardımcı olacağını umduğu 61 milyar dolarlık ABD yardım paketinin ardından geldi.

Syrskyi, Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv yakınlarındaki Rus askeri varlığının artmasından duyduğu endişeyi de dile getirdi. Şehir son aylarda ağır hava saldırılarına maruz kaldı, ancak kuzeyde doğrudan bir saldırıya dair herhangi bir işaret yok. Ukrayna güçleri olası tehditlere karşı mevzilerini ilave topçu ve tank birlikleriyle takviye etti.

Devam eden çatışmalarda Rus birlikleri Avdiivka’nın ele geçirilmesinden bu yana yavaş yavaş ilerliyor ve çevrimiçi haritalar Ocheretyne köyüne doğru 15 km’den fazla bir ilerleme olduğunu gösteriyor. Chasiv Yar kasabası da stratejik konumu nedeniyle kritik bir çekişme noktası haline geldi ve her iki taraf da şiddetli çatışmalara girdi.

Ukrayna şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nden, iki yıl önce başlayan Rus işgaline karşı koymak için çok önemli olduğu düşünülen önemli bir askeri yardım sevkiyatı bekliyor. Zelenskiy, Ukraynalı ve ABD’li yetkililerin silah ve destek önlemlerini kapsayacak 10 yıllık bir güvenlik anlaşması üzerinde çalıştıklarını belirtti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ukraynalı bir istihbarat kaynağına göre Rusya, ABD silahlarının cepheye taşınmasını engellemek ve Ukrayna için askeri lojistiği zorlaştırmak amacıyla hava saldırılarıyla Ukrayna demiryolu hatlarını hedef alıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

caldiranhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu