Ekonomi

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından küresel gıda fiyatları yükseldi

Rusya’nın bugün erken saatlerde Romanya’nın karşısındaki Tuna Nehri üzerindeki bir tahıl limanına saldırmasının ardından küresel gıda fiyatları yükseldi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Odessa bölgesindeki Izmail limanında bir tahıl silosunun hasar gördüğünü belirterek, “Ukrayna’nın tahılı dünya çapında milyonlarca insanı besleme potansiyeline sahip” dedi.

Odessa bölge valisi Oleh Kiper, Telegram mesajlaşma uygulamasından yaptığı paylaşımda herhangi bir can kaybı yaşanmadığını belirtti. Kiper, nehre bitişik bir binada çıkan yangını söndürmeye çalışan itfaiyecilerin birkaç fotoğrafını paylaştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Telegram aracılığıyla “Maalesef zararlar var” dedi. “En değerlileri ülkenin güneyinde. Rus teröristler yine limanları, tahılı, küresel gıda güvenliğini hedef aldı.”

Bir sektör kaynağı da saldırının ana hedefinin İsmail olduğunu doğruladı ve hasar düzeyini “ciddi” olarak nitelendirdi.

Ukrayna savcılığı, savaş suçları müfettişini harap bir binanın dışında gösteren fotoğrafları ve buğdayın boşaltıldığı en az iki hasarlı siloyu içeren görüntüleri yayınladı.

NATO üyesi Romanya’nın karşısındaki liman, Rusya’nın Temmuz ortasında Karadeniz limanlarına fiili ambargosunu yeniden uygulamaya koymasından bu yana Ukrayna için ana alternatif tahıl ihracat rotası olarak hizmet etmişti.

Çarşamba günkü saldırının ardından Chicago buğday fiyatları %4 arttı ve tüccarlar, Ukrayna’nın dünya çapındaki gıda arzına bir darbe düşeceğinden endişe ederek piyasaları izlemeye başladı. Dünyanın önde gelen gıda ihracatçılarından biri olan Ukrayna piyasadan çekildi.

haber-ayancik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu