Ekonomi

Rus füze saldırıları Ukrayna enerji tesislerini hedef alıyor

Rusya’nın Ukrayna enerji altyapısına yönelik füze saldırıları bugün yoğunlaştı ve Ukrayna’nın orta ve batı kesimlerindeki elektrik santralleri ciddi hasar gördü. Rus stratejik bombardıman uçakları tarafından fırlatılan balistik füzeler ve seyir füzelerini içeren saldırı, 22 Mart’tan bu yana Ukrayna’nın enerji sistemine yönelik dördüncü büyük hava saldırısı oldu.

Ukrayna’nın en büyük özel elektrik sağlayıcısı DTEK, altı termik santralinden dördünün gece boyunca yeni hasarlar aldığını bildirdi. Saldırılar, Ukrayna’nın zaten zor durumda olan ve hava savunmasında eksiklik yaşayan enerji sistemi üzerindeki baskıyı daha da arttırdı. ABD askeri yardımındaki son gelişmelere rağmen, ülke bu saldırıların sonuçlarıyla boğuşuyor.

Her ikisi de NATO üyeleri Polonya ve Romanya’ya yakın olan Lviv ve Ivano-Frankivsk bölgelerindeki enerji tesislerinde çıkan büyük yangınları söndürmek için kurtarma çalışmaları devam ediyor. Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’nin memleketi olan Kryvyi Rih’de, Dnipropetrovsk bölgesindeki enerji tesislerine yapılan saldırılar nedeniyle akan su kaynakları kesintiye uğradı. Vali Serhiy Lysak bölgedeki hasarı ve çıkan yangınları doğruladı.

Ukrayna hava kuvvetleri yetkilileri, gelen 34 füzeden 21’inin önlendiğini ve imha edildiğini belirtti. Daha fazla hedefli saldırıyı önlemek için, vurulan belirli tesisler açıklanmadı.

Rusya’nın sivilleri hedef almadığı yönündeki iddialarına rağmen, Ukraynalı yetkililer enerji çalışanları arasında yaralanmalar olduğunu ve sivil yapılarda hasar meydana geldiğini bildirdi. Kharkiv’deki bir füze saldırısı 60 hastanın bulunduğu bir hastaneye isabet ederek bir kadının yaralanmasına, binanın ve çevresindeki altyapının hasar görmesine neden oldu.

Ukrayna ayrıca Rus petrol rafinerilerine ve askeri havaalanlarına karşı saldırılar başlattı. SBU güvenlik servisi Rusya’nın Krasnodar bölgesindeki Ilsky ve Slavyansk petrol rafinerilerine drone saldırısı düzenledi ve Slavyansk tesisinde yangın çıkmasına ve bazı operasyonların askıya alınmasına neden oldu.

Ukrayna’nın enerji sektörüne yönelik saldırılar önemli kayıplara yol açmış, termik enerji üretiminin %80’i ve hidroelektrik kapasitesinin %35’i etkilenmiştir. Nükleer enerji enerji sisteminin çekirdeğini oluştursa da, diğer enerji kaynaklarının kapasitesinin azalması, yılın ilerleyen dönemlerinde enerji tüketiminin artmasıyla birlikte önemli bir sorun teşkil edebilir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde kesintiler uygulandı, ancak grevlerin tam etkisi şu anda ılıman hava ve düşük mevsimsel enerji tüketimi nedeniyle hafifledi. Yine de Lviv valisi, bölge sakinlerine özellikle akşamın en yoğun olduğu saatlerde elektrik kullanımını azaltmaları çağrısında bulundu.

DTEK CEO’su Maxim Timchenko, son saldırıların ardından Ukrayna’nın müttefiklerinin daha güçlü hava savunma sistemlerine acilen ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Bu eylem çağrısı, ABD’nin Ukrayna için aralarında Patriot hava savunma sistemi için önleyicilerin de bulunduğu yeni silahlar için 6 milyar dolar içeren önemli bir yardım paketini onaylamasıyla birlikte geldi. Pentagon bu açıklamayı, Ukrayna’nın silah stoklarını tüketen Kongre’deki altı aylık çıkmazın ardından Cuma günü yaptı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

karayazi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu