Teknoloji

Mutluluğun formülü bu mu?

Hayatınızdan ne kadar memnunsunuz? Eğer cevabınız “çok” ise, evli, üst sınıfa mensup ve çekici olduğunu düşünen bir kadın olma ihtimaliniz yüksek.

York Üniversitesi’nden araştırmacılar mutluluğa katkıda bulunan temel faktörleri ortaya çıkarmak için ilginç bir çalışmaya imza attılar. Önceki araştırmalar paranın mutlulukla bağlantılı olduğunu öne sürerken, yeni çalışma durumun her zaman böyle olmadığını gösteriyor.

Araştırmacılar, “Gelir kesinlikle bir rol oynasa da, kesinlikle tek faktör ya da hatta en önemlisi değildir” diyor.

Çalışmada araştırmacılar, hangi değişkenlerin en yüksek düzeyde yaşam memnuniyetine yol açtığını anlamak için yola çıktılar. Çalışma için 25 – 64 yaş arası çalışan ve çalışmayan yetişkinlerden oluşan 12.000’den fazla katılımcı seçildi. Bu, çok ciddi bir örneklem seviyesi. Dolayısıyla araştırmanın sonuçlarını ciddiye almakta fayda var.

Katılımcılara aile, iş, eğitim, sosyal ilgi alanları, sosyal sınıf, gelir ve yaşam memnuniyeti gibi bir dizi kategoride anket uygulandı.

Profesör James Chowhan liderliğindeki araştırmacılar, “Sadece gelir, iş veya aile yaşamı gibi tek bir faktörü değil, diğer etkilerden bağımsız olarak yaşam memnuniyetini etkileyebilecek çeşitli faktörleri incelemek istedik,” diyor. Araştırmacılara göre en şaşırtıcı bulgulardan biri, fiziksel görünümün yaşam memnuniyetinde oynadığı önemdi.

Ekip yaptığı açıklamada, “Başkaları bir kişiyi oldukça çekici olarak değerlendirse de, daha önemli olan kişinin kendi görünüşünden ne kadar memnun olduğudur; bu da görünüşün büyük bir rol oynadığı sosyal etkileyiciler ve sosyal medya dünyasında günümüzde insanların zihnini çok meşgul eden bir detay,” ifadelerini kullandı.

Aileyle geçirilen zamanın, iş dışında bir topluluğun parçası olmanın ve güvenilecek insanların bulunmasının da yaşam memnuniyeti üzerinde yüksek bir etkiye sahip olduğu görüldü.

Gelir önemli ama daha önemli detaylar var

Profesör Chowhan, “Literatürde genellikle gelirin ya da işin gerçekten önemli olduğunu vurgulanır, ancak asıl önemli olan bu ailevi sosyal faktörlerdir” dedi ve devam etti: ‘Çalışmamızda, aile ve sosyal sonuçlara kıyasla işin/gelirin düşük bir değer aldığını gördük. Dahil oldukları sosyal sınıf, insanların hayatlarından ne kadar memnun olduklarının bir diğer önemli belirleyicisi oldu.”

Profesör Chowhan, “Ülkenin başka bir yerinde çok iyi sayılabilecek bir maaş ya da ücret alıyor olabilirsiniz, ancak bu büyük şehirlerde kendinizi sadece orta sınıf gibi hissediyorsunuz” diyor ve ekliyor: ‘Kendinizi sosyal sınıf açısından ne kadar yüksek değerlendirirseniz, yaşam memnuniyetiniz o kadar yüksek olur, en alt sınıftan üst sınıfa geçerseniz, bu yaşam memnuniyetinde büyük bir sıçrama anlamına gelir. Küçük topluluklarda üst sosyal sınıflara yükselmek daha kolayken, büyük şehirlerdeki dev kalabalıkların içinde sıradanlaşmak ve alt sosyal sınıflara ait olduğunu düşünmek daha kolaydır.”

Bu arada sağlık kalitesinin de yaşam memnuniyetinde büyük bir rol oynadığı görüldü.

Profesör Chowhan, “Genel sağlık durumunuz iyileştikçe yaşam memnuniyetiniz de artıyor” diye ekliyor.

Evli olmak ya da nikahsız yaşamak da dul, ayrı ya da bekar olmaya kıyasla yaşam memnuniyeti ölçeğinde bir artı olarak tespit edilmiş. Ayrıca, kadınlar erkeklere kıyasla yaşamlarından daha memnun görünüyor.

“En yüksek yaşam memnuniyeti için en iyi durum senaryosu nedir?” diye sorduğunda çıkan sonuç ise şu: “Evlisiniz, kişisel görünümünüzden memnunsunuz, iyi bir aile ve toplum desteğine sahipsiniz, sağlığınız mükemmel ve kendinizi üst sınıf olarak görüyorsunuz.

ceylanpinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu