Haber

Muhalefet lideri Yair Lapid, İsrail’de yargı reformunu askıya almasını talep ediyor

İsrail’de muhalefet lideri Yair Lapid, tartışmalı yargı reformu konulu müzakereleri yeniden başlatmak için Başbakan Binyamin Netanyahu’dan reform çalışmalarını 18 ay süreyle askıya almasını istedi.

İsrail’de tartışmalı yargı reformu protestoları 30. haftasına girerken, muhalefet lideri Yair Lapid, Başbakan Binyamin Netanyahu’dan tartışmalı yargı reformu konulu müzakereleri yeniden başlatmak için reform çalışmalarını 18 ay süreyle askıya almasını istedi.

“Hükümet geniş bir mutabakata varmak istiyorsa, ispat yükü ona aittir. Mevzuat dondurulmadıkça, diğer kanunları veya diğer anlaşmaları tartışmanın bir anlamı veya mantığı yoktur, çünkü hükümetin kaçacağı çok açıktır. yine son anda” dedi Lapid mecliste yaptığı konuşmada.

Hükümet ve muhalefet bu yılın başlarında uzlaşma sağlamak için yargı reformu müzakerelerine başlamış ve bu süre zarfında reform çalışmaları durdurulmuştur. Müzakerelerden sonuç alınamayınca Başbakan Binyamin Netanyahu reform çalışmalarına yeniden hız verdi.

İsrail’de Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdiren tartışmalı yargı reformunun ilk bölümünü oluşturan yasa tasarısı, 24 Temmuz’da yapılan 3’üncü meclis oylamasında 64 “evet” oyu ile kabul edildi. Muhalefetin tamamı oylamayı boykot ederek ayrıldı. Meclis. Tasarının kabul edilmesiyle Yargıtay’ın hükümetin tutarsız bulduğu kararları engelleme yetkisi kaldırıldı. – TEL AVİV

ahirlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu