Haber

Kavrulduk resmen! Eyyam-ı bahur sıcağı bugün başlıyor, bu saatlerde dışarı çıkmayın.

Eyyam-ı bahur sıcakları bugün yurt genelinde etkili olmaya başlıyor. Birçok şehirde hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkacak. Vatandaşlardan 11.00-16.00 saatleri arasında güneş çarpmasına karşı önlem almaları istendi. prof. Dr. Şermin Tagil, yarından itibaren Türkiye’de etkili olacak “eyyam-ı bahur”un orman yangını riskini artıracağını vurguladı.

8 DERECE ARTIRILDI

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı ve Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, Eyyam-ı bahur sıcaklıklarının Türkiye’ye Kuzey Afrika’dan geldiğini belirterek, bugünden itibaren sıcaklıkların kademeli olarak yükseleceğini söyledi. Ülkenin batısında görülmesi beklenen sıcaklıkların İstanbul’da da etkili olacağını belirten Tek, “İstanbul’da Eyyam-ı bahur sıcakları çarşamba günü başlayacak ve perşembe günü ‘tepe’ noktasına ulaşacak. İstanbul’da Çarşamba günü 35 dereceye, Perşembe günü ise 39 dereceye çıkacak sıcaklık, “Bugün ile Perşembe arasında yaklaşık 8 derecelik bir sıcaklık artışı bekliyoruz. Hafta sonuna doğru sıcaklıklar kademeli olarak düşmeye başlıyor. Hafta sonu ise sıcaklık 35 derece civarında olacak. İstanbul’da toplamda 4 gün boyunca sıcak hava dalgasının etkili olmasını bekliyoruz.” dedi.

YAĞMUR BEKLENMİYOR

Geçen ayın sonunda yaşanan sıcak hava dalgasının bu sefer olmayacağını vurgulayan Tek, bu sıcak hava dalgasının 4-5 derece daha düşük olacağını söyledi. Yaşanan sıcakların ardından İstanbul’da yağış beklenmediğini anlatan Tek, “Çünkü sıcaklıklar geçen seferki kadar hızlı düşmüyor. İstanbul’daki en yüksek sıcaklığı Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı’nda 41.3 derece olarak kaydettik. Hızla bir sonraki gün sıcaklık bir anda 12 dereceyi buluyor.Bu durum yağmura neden oldu.Ama bu kez böyle bir durum yok.” ifadeleri kullandı.

“10.00-16.00 ORTALARINDA GÜNEŞE ÇIKMAYIN”

Vatandaşların bu dönemde sıcağa dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Tek, şunları kaydetti: “Saat 10.00 ile 16.00 arasında vatandaşların güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekiyor. Dışarı çıkanların açık renk kıyafetleri tercih etmesi de önemli. , bu sıcak günlerde su tüketimi fazla olmalı, proteinli besinlerden uzak durulmalı. Yoğun saatlerde vücudu zorlayan işlerden uzak durmakta fayda var.”

ANKARA VALİLİĞİNDEN UYARI

Ankara Valiliği de vatandaşlara sıcak hava uyarısında bulundu: “Sıcak hava dalgası nedeniyle kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar, 1-6 Ağustos tarihleri ​​arasında günün en sıcak saatleri olan 11.00-16.00 saatleri arasında dikkatli ve tedbirli olmalıdır. 2023.”

ORMAN YANGIN RİSKİ ARTIYOR

Bakırçay Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof.

devrekhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu