Haber

Finlandiya’da ücretsiz doğum kontrolü: Küçük yaşta kürtajlar yüzde 66 azaldı

Kuzey Avrupa ülkesi Finlandiya’nın kamu sağlığı kurumu THL, ülkedeki genç yaşta kürtaj olan kişilerin sayısının 2000-2023 yılları arasında yüzde 66 azaldığını açıkladı. Kurum, kürtaj sayılarında yaşanan bu düşüşü, ülkedeki gençlere sağlanan ücretsiz doğum kontrol yöntemleri ile okullarda verilen zorunlu cinsellik eğitimine bağladı.

Finlandiya’da kürtaj olan 20 yaşın altındaki kadınların sayısı 1990’lı yıllarda artış göstermişti. Ülke, bunun üzerine 15 yaş üzerindeki kişilere ertesi günü haplarının reçetesiz sağlanması ve tüm okullarda zorunlu cinsellik eğitiminin verilmesi uygulamalarını başlattı.

18 YAŞ ALTI ÇOCUKLARDAKİ DÜŞÜŞ ORANI YÜZDE 78

THL’den araştırma profesörü Mika Gissler, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “Cinsellik eğitiminin önemli bir rol oynadığını varsayıyoruz” diyerek, genç yaştan itibaren doğum kontrolüne erişimin artırılmasının da bu değişimin ardında yatan faktörlerden olduğunu anlattı. THL’nin paylaştığı istatistiklere göre, 19 yaş ve altı kişilerde kürtaj sayısı, 2000 yılındaki 2 bin 144 seviyesinden, 2023 yılında 722 düzeyine geriledi. Bu, bahsi geçen yaş grubundaki kürtaj sayısında yüzde 66’lık bir düşüşe işaret ederken, aynı hesaplama 18 yaş altındakiler için yapıldığında söz konusu düşüşün yüzde 78 seviyesine kadar çıktığı görüldü.

THL, konuya ilişkin raporunda, “2010’lu yılların ikinci yarısından bu yana, genç insanların kürtaj sayısındaki düşüş aynı zamanda pek çok sosyal yardım bölgesinde doğum kontrol yöntemlerinin ücretsiz sağlanmasından da etkilendi” ifadelerine yer verildi.

KADINLAR, 2023’TEN BERİ KÜRTAJ İÇİN BİR SEBEP BELİRTMEK ZORUNDA DEĞİL

THL’ye göre, son 20 yıl içinde tüm yaş gruplarındaki Finlandiyalı kadınların kürtaj sayısında da bir düşüş göze çarparken, 2022-2023 yılında yüzde 2,9’luk bir artış yaşandı.

Finlandiya’da 2022 yılında yapılan düzenleme uyarınca, kadınlar, Eylül 2023’ten bu yana kürtaj olmak için bir sebep belirtmek zorunda değil. Ülkedeki kadınlar, gebeliklerinin ilk 12 haftası içinde talepleri üzerine gebeliklerine son verebiliyor. THL, geçen yıl yürürlüğe giren bu yasal düzenlemenin kürtaj sayısında bir etkisinin olup olmayacağı konusunda bir sonuca varmak için henüz çok erken olduğunu ifade etti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

emirdag-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu