Ekonomi

Çin dopingi dünya piyasalarında

Asya piyasalarında Çin PMI verilerinin yansımaları gözleniyor. Çin hisseleri ve yuan yükseliyor. Hong Kong Hang Seng ve China CSI 300 ise yüzde 1,36’lık artışla genel olarak pozitif seyreden Asya-Pasifik Borsalarından daha da pozitif ayrılıyor. Offshore yuan dolar karşısında yüzde 0,4’ün üzerinde değer kazanırken, Çin’in ekonomik görünümüne duyarlı Avustralya doları yüzde 0,2 yükseldi.

Çin verilerinin Amerikan varlıkları üzerinde de etkisi var. Nasdaq ve S&P vadeli işlemleri, Çin verilerinin ardından kayıpları silerken yatay seyrediyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 azalarak 1,253’e gerilerken Dolar/TL 18,8849’da yatay seyretti. ABD tahvil getirileri hafif yükseliyor.

ABD 2 yıllık ve 10 yıllık getirileri birer baz puan yükseldi.

Çin’de güçlü toparlanma

Çin ekonomisi, Covid önlemlerinin terk edilmesinin ardından güçlü toparlanma belirtileri gösteriyor.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, imalat PMI Şubat ayında 52,6 ile Nisan 2012’den bu yana en yüksek seviye oldu. Hizmetler ve inşaat sektörlerinin nabzını tutan imalat dışı PMI ise 56,3’e yükseldi.

Her iki PMI verisi de medyan ekonomist beklentilerini aştı. Guotai Junan International Baş Ekonomisti Zhou Hao’ya göre yükselişte mevsimsel faktörler etkili olsa da genel eğilim 2023’ün başında başlayan güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor.

Çin Ulusal İstatistik Ofisi Kıdemli İstatistikçisi Zhao Qinghe de önlemlerin sona ermesinin ardından ilk etapta hızla artan Kovid vakalarının azalmaya başladığına dikkat çekti ve bu durum Şubat ayı PMI verilerine yansıdı.

Bu hafta sonu Çin Ulusal Halk Kongresi’nde hükümet yeni büyüme hedeflerini açıklayacak. Bu hedeflere yeni teşvik edici atakların eşlik etmesi beklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu