Haber

Batan geminin mirası Muğla’ya kaldı

MUĞLA (İGFA) – Mavi Miras Projesi kapsamında, dünyada birinci olarak ülkemiz karasularında keşfedilen ve Anadolu’da bulunan en eski liman kalıntısı olduğu tespit edilen sualtı tunç çağı hafriyat alanı dünyanın en büyük tunç çağı seramik eser topluluğunu Muğla’ya miras bıraktı.

Muğla Valisi Orhan Tavlı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bu yıl başlanan Kültür ve Turizm Bakanlığı müsaadesi ile yapılan Sualtı kazılarını ziyaret ederek Hafriyat Lideri Doç. Dr. A. Harun Özdaş’ tan bilgi aldı. Muğla Valisi Orhan Tavlı’ya ziyaretlerinde Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Kıyı Güvenlik Güney Gurup Kumandan Vekili Binbaşı Gökhan Tula, Kültür ve Turizm Muğla Vilayet Müdürü Hüseyin Toprak eşlik etti.

MAVİ MİRAS PROJESİ ÜÇ FARKLI BATIK ORTAYA ÇIKARDI

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen Mavi Miras Projesi kapsamında keşfedilen ve bölge tarihine değerli datalar sunacak olan Sualtı hafriyatlarının üç farklı batık üzerinde yürütüldüğünü belirten Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Sualtı Kültür Mirası ve Denizcilik Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Hafriyat Lideri Doç. Dr. A. Harun Özdaş hafriyat çalışmaları, sualtı hafriyatında kullanılan teknik ekipmanlar, yazılımlar ve öteki yüksek teknolojik aygıtlar hakkında Vali Orhan Tavlı ve beraberindeki heyete bilgi verdi.

VALİ TAVLI BATIK ALANLARINI İNCELEDİ

Vali Orhan Tavlı birinci olarak ülkemiz karasularında bulunan en büyük tunç çağı seramik eser topluluğunun çıkarıldığı tunç çağı hafriyat alanını ziyaret etti.

Bugüne kadar Anadolu’da bulunan en eski liman kalıntısı olduğu tespit edilen ve milattan evvel 2 binin birinci yarısına tarihlendirilen buluntular ortasında konik kap ve fincanlar, tezgâh ve terazi tartıları, ağırşaklar, el baltaları pithoslar ve çömleklerin yanı sıra, birinci kere Linear-A yazısına ilişkin buluntuların olduğu ve hafriyat çalışmalarının Ege tarihine kıymetli datalar sunacağı söylendi.

Daha sonra Akdeniz’de hafriyatı yapılan birinci ve tek heykel ve mortaryum taşıyan M.Ö. 7. Yüzyıl sonu Arkaik devir batığının sualtı hafriyat alanına geçen Vali Orhan Tavlı ve beraberindeki heyete batık alanında değişik formlarda seramik kap ve testilerin, balık ağı tartıları ile Kıbrıs, Korinth, Samos, Sakız ve Fenike amforalarının bulunduğu, Geminin Güney batı Ege kıyılarındaki değerli merkezlere sunu gereci taşıdığının düşünüldüğü belirtildi.

SUALTI HAFRİYATLARI DOÇ. DR. A. HARUN ÖZDAŞ’A EMANET

Osmanlı Devri Batığı hakkında da bilgilendirme ve sunum yapan Hafriyat Lideri Doç. Dr. A. Harun Özdaş; Şimdi kimliği tespit edilemeyen batığın, 18. Yüzyıl Osmanlı Devri savaş gemisine ilişkin olduğu düşünüldüğünü, buluntular ortasında çok sayıda askeri mühimmat ile işçinin kullandığı pipolar ve geminin mutfağına ilişkin kapların çıkarıldığını, yapılan teknik inceleme ile geminin bir gayret sonrasında kıyıya sürüklenerek karaya oturduğu ve battığının anlaşıldığını tabir etti.

Muğla’nın dünyanın en değerli sualtı arkeoloji müzelerinden olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesine konut sahipliği yaptığını hatırlatan Vali Orhan Tavlı da yapılan sualtı hafriyatları ve yeni keşiflerle Muğla’nın Sualtı arkeolojisinin başşehri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu