Ekonomi

Ayvalık 100 yıl sonra sakız ağacı yetiştirecek

Ayvalık 100 yıl sonra sakız ağacı yetiştirecek

BALIKESİR – Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Mübadele döneminde bol olan ancak zamanla ekonomik kazancın yetersiz kalması nedeniyle terk edilen sakız ağaçları ekili alanlardan koparılarak yok edilirken toprağa geri kazandırıldı.

Ayvalık’ta; Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından sakız ağacı üretim alanı oluşturuldu. Yüzde 75 hibe ile yürütülen Sakız Ağacı Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında fidanlar toprakla buluştu.

Ayvalık Sakız Ağacı Projesi alanında düzenlenen fidan dikim etkinliğinde; Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Balıkesir İl Tarım Müdürü Erkan Alkan, Ayvalık İlçe Ziraat Müdürü Volkan Oral, Ayvalık Orman Şefi Deniz Meltem, Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salih Parlak, Mutluköy Muhtarı Erdinç Tügen ve teknik heyet hazır bulundu.

Sakız ağacı fidanlarını toprakla buluşturan Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün bir projesini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 125, Ayvalık’ta 3 çiftçimize 2 yaşında sakız ağacı fidanı diktiklerini belirterek, “İlçemizde bir ilke imza attık. Sakız ağacı en çok Yunanistan’da yetiştirilmektedir. Türkiye’de sakız üretimini artırmak Tarım Bakanlığı’nın hedefleri arasında yer alıyor. Ayvalığımızın iklim ve toprak yapısı buna uygun olduğu için uygulamayı Ayvalık’ta yaptık” dedi.

Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Salih Parlak, “Bugün burada sakız ağaçları dikim programımız var. Erkek sakız ağaçlarından oluşan birbirinden güzel ağaçlarımızı toprakla buluşturduk. Sakız ağacı ülkemizin nadide bir eseridir. diğer çalışmalara göre çiftçiye çok daha fazla kazanç sağlayacak. Buradaki çiftçi arkadaşlarımıza da inşallah. Sakız bahçesini başarıyla kurup güzel verim alacaklar” dedi.

Tarlasına 125 adet sakız fidanı diken çiftçi Mehmet Aziz yaptığı açıklamada, “Ayvalık’a aşağı yukarı 30 yıldır yazlık olarak geliyoruz. Geçen yıl buraya gelip kalıcı olarak yerleştik. Tarlamızdaki 2 dönümlük arazide ülkemizin milli hasılasına katkıda bulunduk” diyen Demir, “Adına maliyeti katlanan sakız ağacını dikme kararı aldık. Şu anda 125 fidanı toprakla buluşturduk. İnşallah devamı da gelir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu