Haber

Alman siyasetçilerden ‘seçim’ yorumu: İlişkiler zorlaşacak

Almanya Federal Meclisi ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Michael Roth ile koalisyon ortağı Yeşiller partisinin Almanya’daki Eşbaşkanı Ricarda Lang, Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekili seçimlerinin ilk sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de.

Alman İkinci Televizyonu (ZDF) kanalına konuşan Michael Roth, sosyal medya hesabından kanala yaptığı açıklamayı paylaşarak, “Bu, demokratik ve anayasal bir Türkiye isteyen herkes için çok iç karartıcı bir sonuç. Ülke derinden bölünmüş durumda. Seçimler özgürdü ama adil değildi.” kullanılmış.

“ERDOĞAN’IN TAKTİKLİ BİR OYUNU OLDUĞUNU SANMIYORUM”

ZDF’nin Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için avantaj mı yoksa dezavantaj mı olacağı sorusuna yanıt veren Michael Roth, birçok kişinin muhalefet adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlerden güçlenerek çıkmasını umduğunu ve Erdoğan’ın alacağı kararın bu yönde olacağını hatırlattı. ikinci turda taktiksel bir oyun olduğunu düşünmediğini söyledi.

Roth, seçimin ikinci tipe gitmesi durumunda Erdoğan’ın “seçim kampanyasını tüm şiddetiyle sürdüreceğini” öngörerek, “Erdoğan, muhalefet adayını itibarsızlaştırmaya ve inandırıcılığını zayıflatmaya devam edecek” dedi.

BU SEÇİMLER ‘MUHALEFET İÇİN SON ŞANS’ MIYDI?

Seçimlerde kimin ya da neyin belirleyici olacağı da sorulan Michael Roth, kararın öncelikle Türkiye vatandaşlarının olduğunu, Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan olması nedeniyle Kılıçdaroğlu için bundan sonraki sürecin zor olabileceğinin altını çizdi. Seçimlerde yüzde 5 oy alan Oğan, kararın Kürtlerle birlikte alındığını söyledi. İşbirliğine yakın durmayan milliyetçi bir aday olduğunu hatırlattı.

14 Mayıs öncesi yaptığı açıklamanın “Bu seçimler Türk muhalefetinin son şansı” sorusuna yanıt veren Roth, “Türkiye en az 10 yıldır otoriter bir sistem olma yolunda ilerliyor. seçimler özgürce yapılmış olabilir ama adil değildi, devlet kurumları ve medya da büyük ölçüde Erdoğan ve rejiminin kontrolünde.

‘BU KİŞİ ERDOĞAN DEĞİL’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilmesi durumunda ilişkilerin geleceğine ilişkin öngörülerini paylaşan Roth, “Erdoğan’ın yeniden seçilmesi durumunda bu durum elbette Türkiye-Almanya ilişkilerini daha da zorlaştıracaktır.”

Roth, Erdoğan’ın görevde kalması durumunda sadece Almanya ile olan ilişkilerinden değil, Türkiye-AB ilişkilerinden de endişe duyduğunu söyledi.

YEŞİLLERDEN KILIÇDAROĞLU’YA DESTEK

Almanya’da koalisyon ortağı Yeşiller partisinin Eşbaşkanı Ricarda Lang, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na parti olarak desteğin devam edeceği mesajını verdi.

Seçimlerin ikinci plana bırakılması halinde Kılıçdaroğlu’na destek çağrısında bulunan Lang, “Parti olarak bu tür durumlarda tavır alıp ‘Demokratlardan yanayız’ demeyi doğru buluyorum” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU SEÇİMİ İLİŞKİLER İÇİN BİR FIRSATTIR’

Hükümette Dışişleri Bakanlığı’nı elinde bulunduran Yeşiller partisinin Eşbaşkanı Lang, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi durumunda Almanya’nın mülteci anlaşması da dahil olmak üzere Ankara ile temas halinde olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Lang, partisinin seçimler öncesi Millet İttifakı’na verdiği desteğin özellikle Almanya’da yaşayan seçmenler için açık bir mesaj olduğunu belirtirken, Kılıçdaroğlu’nun seçilmesinin Türkiye-Türkiye ilişkileri açısından da bir fırsat olacağına inandığını söyledi. AB.

Lang, Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi durumunda Türkiye’deki muhaliflerin, gazetecilerin, LGBTİ hareketinin ve kadınların durumunun düzeleceğini umduğunu belirterek, “İleride bu insanların durumu biraz daha kolaylaşırsa çok mutlu olurum. ” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu